Gabinet flebologiczny - Centrum Leczenia Żylaków

Leczenie bezoperacyjne.

Leczenie bezoperacyjne żylaków prowadzone jest dwoma głównymi metodami

Skleroterapia

Skleroterapia

Skleroterapia, znana również jako nastrzykiwanie lub obliteracja żylaków, to sprawdzona i bezpieczna metoda leczenia stosowana z powodzeniem od lat 50. i 60. ubiegłego wieku na całym świecie. Dzięki swojej wszechstronności, skleroterapia znajduje zastosowanie zarówno w przypadku pajączków naczyniowych, jak i większych pni żylnych.

Nowoczesne modyfikacje skleroterapii

Współczesne modyfikacje tej metody leczenia, takie jak nastrzykiwanie lekiem w postaci pianki oraz stosowanie dłuższych cewników, umożliwiają bezpieczne zamykanie pni żylnych o większej średnicy przy jednoczesnym zredukowaniu liczby nakłuć. To z kolei przekłada się na większy komfort pacjenta i skraca czas rekonwalescencji.

Skleroterapia pod kontrolą USG

W przypadku zamykania głównych pni żylnych, takich jak żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa, oraz podczas nastrzykiwania perforatorów, często stosuje się ultrasonografię w celu precyzyjnego pozycjonowania igły podczas wstrzykiwania leku. Technika ta, znana jako skleroterapia pod kontrolą USG, zapewnia jeszcze większą precyzję i bezpieczeństwo zabiegu.

Przebieg skleroterapii

Podczas zabiegu skleroterapii, lekarz w pierwszej kolejności nastrzykuje największe żyły, stopniowo przechodząc do coraz mniejszych naczyń w kolejnych sesjach. Po wykonanej skleroterapii, na leczone miejsce zakładany jest bandaż lub pończocha uciskowa, której zadaniem jest utrzymanie ucisku przez kilka dni. Skleroterapia zazwyczaj nie stanowi przeszkody w wykonywaniu pracy zawodowej, jednak zaleca się, aby pacjent przez pewien czas unikał intensywnych ćwiczeń fizycznych, wizyt na basenie oraz innych aktywności, które mogą zwiększać ryzyko powikłań.

Laserowe usuwanie pajączków naczyniowych i małych żylaków

Laserowe usuwanie pajączków

Pajączki naczyniowe, drobne, nieestetyczne żyłki, można skutecznie usuwać za pomocą lasera. Metoda ta znajduje również zastosowanie w przypadku niewielkich żył o średnicy około 3-4 mm. Promieniowanie laserowe, działając na zasadzie fototermolizy, niszczy niechciane naczynka poprzez ich podgrzanie do wysokiej temperatury. Zabieg laserowego usuwania pajączków naczyniowych, choć może być odczuwany jako delikatne szczypanie połączone z uczuciem ciepła, jest ogólnie dobrze tolerowany przez pacjentów. Nowoczesne urządzenia laserowe często wyposażone są w systemy chłodzenia, które minimalizują dyskomfort podczas zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu i postępowanie po zabiegu

Przed poddaniem się laserowemu usuwaniu pajączków naczyniowych, skóra nie powinna być narażona na działanie promieni słonecznych, dlatego zaleca się unikanie opalania. Po zabiegu również istotne jest ograniczenie ekspozycji na słońce, aby zapobiec powikłaniom, takim jak przebarwienia.