Gabinet leczenia ran
Długo niegojące się rany to tak zwane rany przewlekłe. Do ran przewlekłych zalicza się między innymi :
- Owrzodzenia goleni.
- Zespół stopy cukrzycowej.
- Odleżyny.
- Niegojące się rany pooperacyne i pourazowe.
Owrzodzenia żylne goleni

Owrzodzenia żylne goleni to poważny problem, który dotyka pacjentów z zaawansowaną przewlekłą niewydolnością żylną. Przyczyną ich powstawania jest zastój żylny, który upośledza prawidłowe krążenie krwi w skórze i tkance podskórnej. Zastój ten jest wynikiem zaawansowanej niewydolności żył powierzchownych, głębokich oraz perforatorów, a często towarzyszą mu również zmiany zakrzepowe.
Lokalizacja i charakterystyka owrzodzeń
Owrzodzenia żylne najczęściej lokalizują się w okolicy kostek. Nieleczone mogą utrzymywać się przez wiele lat, a pacjenci często tracą nadzieję na wyleczenie. Na powyższym zdjęciu przedstawiono owrzodzenie w końcowej fazie gojenia. Widoczny jest jasny obszar wygojonego owrzodzenia, a ciemne obszary skóry otaczające go wskazują na pierwotne rozmiary zmiany.
Proces leczenia owrzodzeń
Leczenie owrzodzeń żylnych jest procesem długotrwałym i wymagającym systematyczności. Każdorazowo rana musi być odpowiednio oczyszczona i opracowana, a następnie pokryta indywidualnie dobranym opatrunkiem. Po założeniu opatrunku, kończyna dolna jest poddawana odpowiednio dobranej kompresji, w celu zmniejszenia obrzęków i poprawienia krążenia krwi. W początkowej fazie leczenia, przy rozległych owrzodzeniach produkujących dużą ilość wydzieliny, opatrunki muszą być zmieniane co kilka dni. W przypadku mniejszych owrzodzeń i na dalszym etapie leczenia wystarczają cotygodniowe zmiany opatrunków.
Postępowanie po zagojeniu owrzodzenia
Zagojenie owrzodzenia to dopiero początek drogi do pełnego wyleczenia. Aby utrzymać zagojoną ranę, konieczne jest wyeliminowanie przyczyny powstania owrzodzenia. Jeśli to możliwe, wykonuje się zabieg operacyjny poprawiający krążenie żylne. W końcowych etapach gojenia rany i po jej zagojeniu stosuje się pończochy i podkolanówki uciskowe, które zastępują bandaże stosowane w początkowym etapie gojenia.
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w leczeniu owrzodzeń żylnych jest cierpliwość, systematyczność i ścisła współpraca z lekarzem.